תהליך בחירת מקצוע

7 שאלות בסיסיות שיעזרו לך לבחור מקצוע

חלק מהחברים שלך כבר לומדים, אחרים מתקדמים בארגון שבו הם עובדים ובכל זאת שלך לא לגמרי ברור לאן הולכים מכאן. ההורים לוחצים על לימודי רפואה או משפטים, כולם ממליצים על השתלבות בהייטק אבל לך נראה שהכי מתאים לך להיות מורה או בכלל להתמקד בספורט המועדף עליך ולהפוך אותו לקריירה שתהיה (בתקווה) עטורת הישגים ופרסים. בחירת מקצוע היא בהחלט משימה לא פשוטה, וגם אם נדמה שאפשר לשנות כיוון (או מסלול) בכל רגע נתון, יש כמה שאלות שיכולות לעזור לקבל החלטות בצורה קצת יותר טובה, אימון אישי.

1 – האם מתאימה לך עבודה שדורשת סדר וכוללת חוקים נוקשים?

במילים אחרות, עד כמה מסגרת מתאימה לכם או מנגד, עד כמה אתם זקוקים לחופש ולהזדמנות להפגין יצירתיות? בחירת כיוון ומקצוע חייבת להתאים ליכולות ולצרכים הבסיסיים ביותר שלכם.

2 – אילו תחומים מסקרנים אותך באמת?

למשל, האם אתם מעדיפים לקרוא את מוסף הכלכלה או את מוסף הספורט? האם אתם כותבים למגירה מגיל צעיר או מתחברים לעולמות העיצוב והאדריכלות?

3 – האם עבודה ממושכת על משימה או פרויקט מתאימה לך?

יש אנשים שיכולים לעבוד על פרויקט במשך חודשים ואף שנים, אבל יש מי שישתעמם מהר ויאבד עניין. איפה אתם על הסקאלה הזו?

4 – האם יש לך יוזמה?

מה יגידו האנשים שמכירים אותך יותר מכל? האם יגדירו אותך כאדם שנוקט יוזמה ומחפש דרכים חדשות ויצירתיות להתמודד עם בעיות או משימות? לחלופין, האם כללי עבודה ברורים יעזרו לך לעמוד במשימה בצורה טובה יותר?

5 – איך אפשר להגדיר את יחסי האנוש שלך?

יש מי שמתחבר לאנשים ומעדיף לעבוד איתם כמה שיותר, בין אם מדובר בקולגות או במתן שירות ללקוח. מנגד, יש מי שיעדיף כמה שיותר שקט – וכמה שפחות חברה.

6 – האם היית רוצה לנהל עסק עצמאי?

העצמאות מביאה עמה לא מעט אתגרים ודורשת המון מחויבות והשקעה. האם זה משהו שהיה יכול לעניין אותך או שאולי שעות עבודה מוגדרות ותלוש שכר ידוע מראש עדיפות מבחינתך?

7 – כמה עצמאות דרושה לך בעבודה?

בין אם בניהול עסק משלך ובין לא, באיזו מידה יש לך צורך בעצמאות? במילים אחרות, אם יש משימה מורכבת על הפרק האם תעדיף לנהל אותך בעצמך או להעביר אותה לאדם אחר? אם יש אתגר גדול על הפרק האם תתמודד איתו לבד ותאתר פתרונות מתאימים?

בשורה התחתונה

בחירת מקצוע היא משימה מאתגרת, וזו למעשה אחת ההחלטות הגדולות והמורכבות ביותר שיש. מצד שני, התמקדות במה שבאמת חשוב לך – בין אם מדובר בשכר, בחופש, ביצירתיות או במסגרת עבודה ברורה – היא דרך טובה להבטיח בחירה טובה באמת.

התגובות סגורות